среда, 23. фебруар 2011.

Pursuit drill (Potera)

Pošto smo obradili u proteklom periodu neke osnovne termine vezane za 4-3 formaciju u pojedine odbrambene akcije (Cover 1, Cover 2/Tampa 2) ono na šte ćemo sada skrenuti pažnju jedno je od najbitnijih delova igre u odbrani. To je PURSUIT (potera). Od načina izvršavanja ovog elementa zavisi i način na koji će protivnik doživljavati vašu odbranu. Prilikom analize nekog tima, obraćanje pažnje na njihov PUSUIT može nam dati jasnu indikaciju da li je to motivisana i disciplinovana ekipa ili ne.

Iako se na prvi pogled ne stiče utisak o posebnoj važnosti PURSUITa, kada se malo bolje upustite u analizu pojedinih segmenata igre dolazite do saznanja da je PURSUIT od esecijalne važnosti za vašu igru u odbarni a pogotovo za njenu efikasnost. Naizgled proste defanzivne akcije uz kvalitetan PURSUIT mogu vrlo lako vašoj odbani doneti epitet, žestoke.

U čemu je caka? PURSUIT tj. potera, je unapred određena kretnja svih igrača odbrane ka igraču koji ima loptu. Ako ste pažljivo čitali prethodne postove koji obrađuju temu Cover 2 mogli ste da pročitate da se sve odbrane koje se služe ovom odbranom oslanjaju na brzinu i PUSUIT. Šta to u stvari znači? Kada napad izvede svoju akciju i odbrana ustanovi na koju se stranu uputio igrač sa loptom, tada se svi igrači odbrane daju u poteru za njim. Da bi ova potera imala smisla tj. da bi zadovoljila određene principe kao što su pozicija odbrambenog igrača, linija povratka (CUTBACK), CONTAIN neophodna je izuzetna disciplina, fizička priprema i motivacija odbrambenih igrača. Ukoliko uigrate i naučite svoje igrače od malih nogu da budu disciplinovani i da svoj PURSUIT rade stalno, vrlo brzo ćete postati svedoci da se igrači vaše odbrane tako reći roje oko igrača sa loptom u vrlo kratkom vremenu i da je broj osvojenih jardi napada po akciji dosta manji. Ovakav način igre omogućava vašoj odbrani da bude dosta agresivnija jer zna se da će svaki od igrača odraditi svoj posao, ispratiti svoju liniju potere što onda omogućava vašim igračima da se usredsrede na preotimanje lopte napadu. Jedna od ekipa koja je ove sezone bil poznata u NFLu po broju preotetih lopti je Čikago. Osnovni razlog takvog njihovog uspeha je neumorna potera za loptom što kao što smo rekli dovodi do toga da se igrači odbrane roje oko lopte što onda dovodi do toga da je mogućnost da neko od njih izbije loptu iz napadačevih ruku dosta veća. Evo jednog primera:




Kao što možete videti na slici svaka linija potere je označena linijom i strelicom. Korišćene su različite boje da ne bi došlo do zabune (DL - plava, LB - crvena, DB - zelena). Šta vidimo na slici? RB je krenuo u desnu stranu (levu stranu odbrane). Prvi koji bi trebalo da stigne do njega je DE na strani na koju je RB krenuo i to par jardi iz LOS (ja često tu poziciju zovem -1). Sledeća pozicija koju obezbeđuju odbrambeni igrači je na LOS i to je pozicija 0. Tu poziciju obezbeđuju SLB, DT i SS. Sledeća pozicija je 0,5 i ona je na oko 2,5 jarda od LOS i nju obezbeđuju DT i DE sa suprotne strane. Na 5 jadi od LOS, pozicija 1, dolaze MLB i CB. Na 10, 15 i 20 jardi od LOS tj. na pozicijama 2, 3 i 4 dolaze WLB, FS i CB sa suprotne strane. Isti princip važi i za trečanje na suprotnu stranu. Treba napomenuti da tokom ove vežbe RB trči punom brzinim putanjom koja je široka (oko brojeva) i zadržava tu brzinu tokom cele kretnje. Igrači odbrane se postavljaju na svoja mesta pre izvođenja lopte kao da je u pitanju prava akcija. Nakon izvođenja lopte DL izlazi iz stava i nakon par koraka kreće u svoju liniju potere. LB rade svoj klasičan READ step ili jedan sklek i kreću u svoje linije potere. DB prvo rade par koraka unazad (BACKPEDAL ili SHUFFLE u zavisnosti od tehnike koju ih učite) i kreću ka svojim linijama potere i pozicijama na terenu. Svaki od igrača odbrane mora da stigne do RB i da ga dodirne sa obe ruke pri tom ne remeteći njegovu brzinu i omogućavajući mu da istrči zadatu putanju.
U prethodnom primeru je prikazan PURSUIT kod širokog trčanja. Postoji još jedan način potere ovoga puta kod trčanja kroz sredinu. Ovaj način potere se često zove CORAL dril. Na narednoj slici prikazan je PURSUIT i CORAL dril koji će Juniorska reprezentavija Srbije raditi u sklopu svojih priprema.


Nadam se da će u vašim pripremama ove sezone ovaj element naići na svakodnevno uvežbavanje i primenu! 

понедељак, 14. фебруар 2011.

Pattern Read: V deo - Primeri

Ovo je poslednji tekst u nizu koji je za temu imao PATTERN READ u Cover 2 zoni. U ovom tekstu ćemo obratiti pažnju više na neke primere i situacije u igri u kojima možete videti ovaj princip na delu. U primerima koje ćemo navesti u nastavku teksta koristićemo stanradnu 4-3 formaciju gde su FS/SS u dubokoj zoni.


Zone u Cover 2

FLAT - Obično je CB zadužen za ovu zonu, postavljen je naspram spoljnog ramena #1 hvatača sa namerom da ostvari jak kontakt na njemu i usmeri ga ka unutrašnjosti terena (FUNNEL tehnika), i što dalje od rupa u Cover 2 zoni. Od njega se moze tražiti da igra agresivno (press) ili pasivnije (soft), mada može kombinovati ova dva načina u zavisnosti od lične procene kvaliteta WR naspram njega. Po pravilu, ukoliko CB ne uspe da usmeri #1 ka unutra i ovaj ode spolja tada CB mora da ga isprati i pokuša da ga telom izgura i približi aut liniji.

HOOK/CURL - Slično kao i u Cover 3, igrač (OLB) zadužen za ovu zonu postavlja se sa unutrašnje strane #2 i ne sme dozvoliti nikome da napadne rubove zona (SEAM) nebranjen.

HOOK - Glavni posao igrača zaduženog za ovu zonu je da zaštiti sredinu trena od #2/#3 ili ukrštanja sa suprotnih strana. Mnogi Cover 2 timovi ne funkcionišu dobro bez MLB koji može dobro da obavi ovaj zadatak. Iako MLB nije toliko presudan kao WLB. On se otvara prema jakoj strani i na taj način čita #3.

DEEP 1/2 - FS je zadužen za jednu od ovih zona i postavlja se 12 jardi od LOS naspram spoljnog ramena EMOL. Slično važi za SS samo što je on na 7-10 jardi od LOS i obično naspram spoljnog ramena TE ako je u igri. Kad počne akcija, FS/SS se povlače na dubinu on 17-20 jardi i 3 jarda unutar brojeva (brojevi koji označavaju jarde na ternu, vrh broja je 9 jardi od aut linije).
Ista pravila za DEEP 1/2 važe i kod Cover 2 Man.

Prednosti Cover 2 zone:
* Sposobnost da se izvrši direktan pritisak na WR i da se usmeri ka unutra (FUNNEL), remeteći tako tajming njegove rute.
* Pokrivanje FLAT zone. U Cover 3 obično SS ili OLB mora da stigne da brani ovu zonu, u Cover 2 CB je već u FLAT zoni. To pomaže pri eliminisanju ruta ka spolja.
* Bolje pokrivanje plitkih zona koristeći pet igrača. Ovakava raspodela usporava TE i pomaže kod kontrolisanja trčanja sa slabe strane.

Slabosti Cover 2 zone:
* CURL ruta na jakoj strani predstavlja problem LB za pokrivanje.
* Branjenje trčanja na spolja (OFF TACKLE).
* Prostor između plitkih i dubokih zona po sredini kao i na krajevima.

Kako se Cover 2 napada:

Timovi koji igraju dosta Cover 2 su veoma ranjivi na SPREAD sisteme koji koriste šire postavljanje WR i tako stvaraju dosta prostora između zona koja mogu da koriste. FS/SS koji su duboko moraju da vode računa o 5 potencijalnih hvatača a često će biti u situaciji da dva ili više hvatača (FLOOD) uđe u njihovu zonu i tako ih dovede u takoreći neodbranjivu situaciju.

Takođe se u sličnom problemu može naći i CB. Iako je FLAT zona dobro pokrivena napad će često slati jednog hvatača duboko a jednog plitko kasnije tokom akcije što dovodi do situacije da CB mora da isprati WR duboko a da ostavlja dosta prostora hvataču koji kasnije u toku akcije napadne FLAT zonu. I CB je uhvaćen u situaciji gde mora da bira.

Ukrštanje. Duboka ruta #2 ka spolja (CORNER) napada direktno slabost Cover 2 zone, jos ako je CB zaokupljen sa #1 koji radi kratku rutu (HITCH) dolazi do situacije gde FS/SS ne može dovoljno brzo da pokrije veliki prostor i spreči #2.

Video: Safety Action in Cover 2

PRIMER BR. 1



Jaka strana

CB pritiska #1 (Z) i prati ga dokle god se HB ne otvori i ne napadne FLAT zonu. Oda se CB spušta i pokriva HB. SLB je zadužen za HOOK/CURL zonu, stoga on gura #2 (Y) spolja i postavlja se ispred #1 sa time da je SS postavljen duboko iznad #1 i #2 (Z i Y).
MLB pokriva HOOK zonu u sredini, ali kada je RB ostao da blokira a HB se otvorio ka spolja, onda se on povlači i pomaže kod #2 (Y). SS je iznad svih i zadržava poziciju sa spoljne strane #2 (Y).

Slaba strana

WLB ima zadatak da pokrije HOOK/CURL zonu na svojoj strani, tako da je njegova meta u prvom RB. Pošto RB ostaje da blokira onda WLB pokriva bilo kog hvatača najbližeg njemu i njegovoj poziciji.
CB ostvaruje kontakt sa #1 (X), kada i on ustanovi da RB blokira, nastavlja da prati #1 (X). CB mora da drži rastojanje od dužine jedne ruke od #1 (X) dokle god ne vidi da li RB trči u rutu ili ne.
FS preuzima najdubljeg čoveka na njegovoj strani, kada #1 (X) promeni pravac tada i FS napada tačku prijema lopte.

PRIMER BR. 2


Jaka strana

CB pritiska i prati Z, prelazi na HB kada vidi da QB baca loptu ka njemu. Ovo je malo drugačije nego u prethodnom primeru, CB mora da vidi i #1 i #2 na svojoj strani, kada vidi da je #2 krenuo odmah na unutra treba da se ocekuje neka dublja ruta #1, ka  unutra ili spolja. Kada se HB otvori kasnije u toku akcije, CB mora da ga preuzme ali to radi tek kada QB okrene ramena i uputi loptu ka HB.
SS preuzima #1 sa unutrašnje strane ka spolja koristeći aut liniju kao još jednog odbrambenog igrača.
Za SLB važi da se povlači u svoju zonu kontrolišući prostor između zona,SEAM, i HB. Čeka na #1 da zalomi ka unutra. Kada je uvideo da nema pretnje za njegovu HOOK/CURL zonu mora da pomogne kod pokrivanja slabe tačke u Cover 2 zoni, prostor po sredini iza LB (DEEP MIDDLE).
Igrač zadužen za HOOK zonu (MLB) preuzima plitku rutu, Y(TE) u našem primeru.

Slaba strana

WLB se povlači u svoju zonu (HOOK/CURL), kada vidi da je RB otišao široko povlači se još dublje i pokriva hvatača iza sebe (X). CB presuje i prati #1, a kada vidi da se RB uputio ka FLAT zoni ostavlja #1 i preuzima RB. Isti slučaj kao i na jakoj strani.
FS čita QB i gleda ko je najdublji hvatač, i ako ne vidi ni jednu pretnju (TE u našem primeru je ušao unutra) onda udvaja #1 na CURL ruti.

PRIMER BR. 3


Jaka strana

CB presuje #1 i gleda ka sredini, kada ustanovi da nema pretnje za FLAT zonu povlači se i pojačava pokrivanje na #1.
SLB preuzima #2, u našem primeru to je postao HB, koji je krenuo u SEAM.
SS se postavlja između ruta #1 i #2 i čeka momenat izbačaja da odreaguje.
MLB počinje tako da prvo preuzima Y ali mora da vidi i RB. Pošto je RB krenuo pravo u sredinu, MLB prepušta Y i preuzima RB. Ovo zahteva komunikaciju između MLB i WLB ko će preuzeti koga, to je nešto oko čega WLB mora da vodi računa kao i da se na treningu posveti pažnja komunikaciji.
Za razliku od primera br. 2 gde je MLB preuzeo Y do kraja a RB je otišao na spolja, u ovom primeru RB ulazi u sredinu i postaje faktički #3 te stoga postaje odgovornost MLB.

Slaba strana

WLB kada vidi da RB blokira motri na plitku rutu sa suprotne strane i lagano se povlači pozadi. Kada vidi da Y dolazi sa suprotne strane a da RB kreće u sredinu zna da mora da preuzme jednog od njih te stoga gleda ko od njih preti njegovoj zoni.
CB presuje i pokriva #1 dok FS napada najdublju rutu.

PRIMER BR. 4 - Pritisak po nivoima (LEVELS)


Jaka strana

CB presuje i prati #1. SS mora da bude između #1 i #2 i da reaguje na loptu. SLB mora da odbrani SEAM, tako da prati RB (koji je postao #2) kada je video da Y ide unutra.
MLB preuzima Y koji ide plitko unutra.

Slaba strana

WLB uzima slot WR  ili HB koji se postavi kao hvatač, po započinjanju akcije uzima #2 i igra sa njim 1 na 1. U ovom slučaju WLB ne preuzima Y  koji dolazi sa druge strane mada defanzivni koordinator može da zameni uloge WLB i MLB ali to onda stvara problem kod pokrivanja kratkih i brzih ruta jer MLB ne može dovoljno brzo da stigne da ih pokrije.
CB pritiska i prati #1 ali motri na rutu Y sa suprotne strane terena i ukoliko on ugrozi FLAT zonu CB mora da ga preuzme. FS mora da preuzme POST rutu od #1.

Video: Packers -- Gun Empty Ace "Levels"

PRIMER BR. 5 - SMASH koncept


Jaka strana

CB se povlači u dubinu iako #1 trči kratku rutu (HITCH). CB će odreagovati na ovu kratku rutu samo ako je lopta upućena tu. On prvo mora da zatvori prostor iza svoje zone i zaustavi duboki pas. U ovom primeru dozvolili su napadu kratak pas.
SLB pokriva HOOK/CURL zonu  i trudi se da izgura Y iz SEAMa ka spolja ali motri na #1. Kada #1 stane on reaguje i kreće ka #1 bez obzira da li lopta ide ka njemu ili ne.
MLB se pripremi za reakciju čim vidi RB da blokira. To u suštini znači da MLB može da igra slobodno i da čita rame QB. MLB je i dalje zadužen da pokrije igrača koji preti njegovoj zoni.
SS kada vidi kratku rutu #1 očekuje kombinaciju gde će #2 napasti duboko (SMASH kombinacija) i odmah se povlači duboko da pokrije duboku rutu.

Slaba strana

WLB se postavlja sa unutrašnje strane #2 i ima nameru da ga potisne iz SEAMa. Gleda kretnju #1, ako on stane staje i WLB. Samo što u ovom slučaju WLB ne presreće kratku rutu #1 već mora da prati #2 i da shodno njemu reaguje. Ako je #1 uradio HITCH kao na primeru onda WLB mora da isprati #2.
CB drži odstojanje prateći  #1 i motri na SMASH kombinaciju (SMASH je čest način napada na Cover 2), ako nema opasnosti za FLAT onda se približava #1.
Pošto nema duboke pretnje za FS onda se on koncentriše na najdublju pretnju tj. #2.

Video:  Cover 2 - Hi/Lo

PRIMER BR. 6



Jaka strana

CB pritiska #1 ali mora da motri na FLAT zonu u koju se odmah uputio Y i čeka izbačaj lopte da bi reagovao na nju. SLB treba da preuzme Z kada uvidi njegovu kretnju ka unutra.
MLB prvo čeka, polako se povlači i gleda da li neko ide plitko u njegovu zonu. Pošto se RB otvara u sredinu MLB uzima njega samo ako se spre toga nije pojavio neko ko preti njegovoj zoni.
SS vidi SLANT rutu, prilazi mestu prijema lopte čekajući da pas bude upućen.

Slaba strana

CB presuje i prati #1 i motri na #2. Ukoliko #2 napadne FLAT zonu CB ga uzima, kao i na jakoj strani. WLB preuzima #1 kada vidi da je u pitanju SLANT ruta.

Video: Cover 2 - Slants

PRIMER BR. 7 - Vertikalni pritisak (ALL VERTICAL)


Jaka strana

CB presuje i prati #1 istovremeno gledajući #2.
SLB prati #2 sa unutrašnje strane SEAMa motreći na #1. Ukoliko #1 stane to indikuje SMASH kombinaciju tako da SLB odmah reaguje i kreće ka #1.
MLB pokriva #3 1 na 1, dok se SS povlači u dubinu između #1 i #2.

Slaba strana

CB na slaboj strani radi isto kao i na jakoj, pritiska i prati #1 gledajući #2.
WLB radi isto kao i SLB.
FS se prvo zauzima poziciju između #1 i #2, ali ako vidi da se #1 zaustavio odmah napada #2 u tački prijema lopte sa unutrašnje strane.

Video: Cover 2 - LB relation to RB

PRIMER BR. 8



Jaka strana

CB presuje i nedozvoljava #1 da ode ka spolja. U tom slučaju bi CB bilo jako teško da stigne i postavi se ispod rute Y. U ovom primeru može da dođe do zamene zadataka između CB, SS ili SLB.
SLB prati #2 dok se ovaj ne oslobodi na spolja. Ukoliko je po dogovoru određeno ko će mu pomagati, ili FB ne ode u rutu, SLB može da preusmeri svoju pažnju na Z jer je on u ovom primeru postao #3.
MLB se kreće ka #3, u našem primeru Z. U nekim slučajevima SS će pokrivati Y 1 na 1.

Slaba strana

WLB vidi da je RB ostao da blokira, on onda vodi računa da neki hvatač sa jake strane ne ugrozi njegovu zonu. U ovom primeru on preuzima DIG rutu #1 jer RB ostaje da blokira.
CB prati #1 dok ne vidi da je RB krenuo u rutu, u tom slučaju CB preuzima RB. FS reaguje na DIG rutu.

PRIMER BR. 9 - FLOW princip




Jaka strana

CB presuje i prati #1 dok neko ne ugrozi njegovu zonu.
SLB uzima konačnog #2, to postaje RB zbog tipa akcije. Prvobitni #2 je H, a Y je #3. Kada kombinacija krene, Z ostaje #1 jer je najširi hvatač, dok Y i H idu unutra a RB spolja tako da je RB postao #2.
MLB uzima dubljeg hvatača u ovom slučaju Y a H prepušta dalje.
SS reaguje na POST rutu Y.

Slaba strana

WLB mora da uzme plićeg hvatača u ovom slučaju to je H. CB prati #1 i sme da ga pusti samo ukoliko je H ne pokriven. On zna da ima pomoć FS na #1.

PRIMER BR. 10



Jaka strana

CB presuje i prati i kad ustanovi da nema pretnje duboko prilazi #1.
SLB preuzima konačnog #2 u ovom slučaju Y. Mora da bude disciplinovan i da ispoštuje H.
MLB preuzima #3 jer je RB otišao na suprotnu stranu.
SS reaguje na najdublju rutu u ovom slučaju to je Y.

Slaba strana

CB presuje i reaguje na bilo koji pas bilo X ili RB.
WLB vidi kretanje na spolja RB i preseca putanju lopte za DIG rutu X hvatača (X je postao konačni #2 jer je RB postao #1). WLB ima ovde jako težak posao na kontra strani od 3 hvatača, teško će pokrivati #1 a takođe može se pojaviti pretnja sa suprotne strane koja ide plitko. RB na njegovoj strani može simulirati blok tako da WLB neće reagovati na njega. Ovo je jedan od razloga zašto je WLB toliko bitan za Cover 2 timove pre nego MLB. On mora na ovu akciju da ispravno odreaguje.
FS reaguje na CURL rutu #1.

PRIMER BR. 11 - FLOW 



Jaka strana

CB presuje i reaguje na bilo šta što ide u FLAT zonu. U ovom primeru reaguje na Y kada se lopta uputi ka njemu.
SLB preuzima #1 ukoliko nije uvideo da ovaj ide još dublje, u tom slučaju on se okreće i traži sledećeg potencijalnog hvatača koji ukršta. SLB ne može da odbrani POST rutu.
SS uvek preuzima post po mogućnosti sa unutrašnje strane.

Slaba strana

CB presuje i prati #1. Ne sme da dozvoli da mu hvatač H pobegne iz vidikruga i ode ka spolja, zato se spušta na njega čim vidi da je ovaj ne pokriven.
WLB se povlači dublje vrebajući ukrštanja. Ukoliko se nešto tako desi on preuzima tog hvatača i ne očekuje pomoć CB, jer zna da CB mora da pređe dosta prostora da bi mu pomogao.
FS reaguje na DIG rutu ali takođe mora da obrati pažnju jer će njegova pomoć biti potrebna na POST ruti sa jake strane. Najbolji slučaj je da FS gleda položaj QB i da reaguje na bacanje lopte.

Video: Cover 2 - Verticals

четвртак, 10. фебруар 2011.

Pattern Read: IV deo - Igra FS/SS

Poslednji deo koji obrađujemo u okviru ove mini serije o PATTERN READ principu je igra FS/SS. Nakon prethodnih tekstova postaje očigledno da je njihov zadatak da postave takoreći krov nad celom odbranom i da omoguće ostalima da igraju ispod njega. Da bi svoj zadatak obavili efikasno, moraju da poznaju princip PATTERN READ. On im pomaža da prevaziđu manjkavosti kao i da na što bolji način potpomognu ostale igrače i tako učine ovu odbranu još efikasnijom.

Prvo na šta FS/SS treba da obrati pažnju je #1 na njihovoj strani. Pozicija #1 određuje nivo opasnosti da se odbrana nadigra nekim dubokim pasom na spolja. Takođe na šta se mora obratiti pažnja je i ko je #2 hvatač na osnovu napadačke formacije, 2x2 ili 3x1.




Nakon izvođenja lopte, FS/SS posmatra EMOL da bi ustanovio pas ili trčanje. Pošto je prepoznao pas akciju, FS/SS usmerava svoju pažnju na sledeći način, #1 - QB - #2.

#1 Curl/Curl & Go - #2 Flat



U ovom slučaju FS/SS bi trebalo da bude strpljiv i ne presreće CURL rutu #1, već da osigura svoju poziciju (eliminiše CURL & GO) sa unutrašnje strane #1.

#1 Hitch - #2 Go/Corner





Kada #2 krene vertikalno a #1 ostane plitko, FS/SS bi trebalo da očekuje neku od HIGH-LOW kombinacija. On mora da se povlači pozadi sa unutrašnje strane #2 i da ga pri tome pritiska i pomera ka autu. Sve vertikalne rute FS/SS mora da pokriva od unutra ka spolja.

Dupli Slant


Ako #1 i #2 krenu ka sredini vertikalno ne ugožavajući FS/SS (dve SLANT rute) u tom slučaju FS/SS ne mogu mnogo pomoći. Onda njihov zadatak postaje obezbeđenje dvostruke rute (SLANT & GO) tako što će ostati iznad #1 zadržavajući unutrašnju poziciju u odnosu na njega.

Video: Cover 2 Double Slants

#1 Dig - #2 Hitch/Shallow


Pošto je #2 ostao plitko, on nije opasnost po duboku zonu, te stoga FS/SS bi trebali da nadziru #1 koji ide vertikalno. Sa time da #2 ide plitko FS/SS moraju da ostanu sa unutrašnje strane #1 i da pretpostave njegovu kretnju duboko ka unutra (DIG ruta).

Video: Cover 2 Safeties

Jedan detalj koji sam zaboravio da pomenem je šta to predstavlja vertikalnu opasnost po Cover 2!?

Pod vertiklanom kretnjom/rutom podrazumeva se svaka kretnja hvatača koja prelazi nivo LB bez okretanja ramena na bilo koju stranu.

Evo još nekoliko klipova vezanih za Cover 2 PATTERN READ.

Video: Cover 2 High/Low
Video: Cover 2 Vertikalno
Video: Cover 2 Fade/Out

среда, 9. фебруар 2011.

Pattern Read: III deo - Igra LB

Pošto smo pogledali kako bi CB trebalo da tretira princip PATTERN READ u Cover 2, prelazimo sada ka poziciji LB i njegovih zadataka po ovom pitanju.

OLB - W, S, LOLB, ROLB

OLB koji je tako reći zadužen #2 trebalo bi da igra tzv. VERTICAL HOOK tehniku. To u stvari znači da je njegov zadatak da kontroliše vertikalnu kretnju #2 do HOOK zone i prioritetno će tretirati ovaj prostor. Od kretnje #1 zavisi igra OLB.

#2 Out - #1 Fade


Ako #2 krene vertikalno, OLB ga preuzima i prati motreći na kretnju #1. Ukoliko #1 nastavlja da ide vertikalno spolja (FADE ruta) onda se može očekivati kombinacija gde oba hvatača idu vertiklano ili gde će jedan od njih ići duboko ka spolja što od OLBa  zahteva da presretne tu kretnju (ROB) kao što je prikazano na gornjoj slici.

#2 Go - #1 Go


Na slici je prikazana situacija u kojoj OLB preuzima #2 ne dozvoljavajući mu da uđe u sredinu. U situaciji gde i #1 ide vertiklano sa unutrašnje strane (GO ruta) OLB može očekivati dve kombinacije. Prva je da oba hvatača odu vertikalno (ALL GO) ili da jedan od njih promeni pravac oštro ka unutra (DIG ruta).

#2 Out/Corner - #1 Hitch



U situaciji kada #2 forsira vertikalnu kretnju, a #1 ostaje plitko (HITCH/SHALLOW) OLB treba da prepozna HIGH-LOW kombinaciju. U tom slučaju zna da CB pokriva dublju rutu tako da on mora da napadne i presretne HITCH i to sa unutrašnje strane.

#2 Flat



Ovo je možda i najlakša reakcija za OLB u Cover 2. Kada ustanovi da #2 ide oštro spolja (FLAT ruta) očekuje se neka kombinacija gde #1 ide unutra (SLANT/CURL ruta). Zadatak OLB je da presretne rutu #1.

MLB - ILB

Pošto smo prikazali zadatke i željene reakcije OLB prelazimo na MLB. U Cover 2 LB se tretiraju kao primarna odbrana trčanja a kod pariranja formacijama sa više hvatača najčešće se OLB postavljaju tako da smanje rastojanje do hvatača a da pri tome ne ugroze rupu koju pokrivaju. Od LB se traži da prvo ustanove koji je tip akcije, pas ili trčanje, i da onda shodno tome adekvatno reaguju. Zarad ove teme koju obrađujemo tretiraćemo situacije kada je MLB ustanovio da je u pitanju pas akcija.

Sa stanovišta MLB kao što smo predočili u jednom od ranijih tekstova njemu je najbitnije da kod odbrane pasa ustanovi ko je hvatač #3. Na narednim slikama MLB je prikazan kao M dok je drugi LB bilo da je SAM ili WILL prikazan kao B. Dva najčešća slučaja za MLB su sledeća:

2x2


U ovoj situaciji MLB tretira #3 bilo da ode na jaku ili slabu stranu. U ovom slučaju B (SAM) tretira #2 i preuzima ga. Za B važe pravila koje smo predstavili u pređašnjem segmentu o OLB.

3x1



Na ovoj slici možete videti da MLB i dalje tretira #3 dok B tretira F. Nije prikazana pozicija još jednog LB, ali vam je već jasno da on tretira #2 i da za njega važe pravila iz prethodnog segmenta o OLB. Iz svega navedenog zaključujemo da će svi LB pokrivati hvatače koji su neposredne pretnje njihovim zonama.

Pattern Read: II deo - Igra CB

Jedna od prednosti kada imate 7 igrača u BOXu (prostor između dva krajnja igrača u OL (EMOL) i 7 jardi od LOS) je i ta da eliminišete igru ka ivicama vaše odbrane koristeći CB kao FORCE (termin koji označava igrača koji ima zadatak da ne dozvoli da igrač sa loptom prođe njemu iza leđa tj. da ga usmeri ka sredini odbrane), što je u suštini 9 igrača koji zaustavljaju trčanje. U daljem toku ovog posta obratićemo pažnju na neke detalje koje se odnose na igru CB i njegove zadatke kod PATTERN READ principa.

Kod Cover 2, CB se postavljaju u odnosu na hvatača #1 a pogled im je usmeren na EMOL zbog određivanja tipa akcije (pas/trčanje). Ako je trčanje ka CB, on mora da zadrži poziciju tako da bude sa spoljnje strane #1 i da što više smanji prostor za trčanje između #1 i EMOL ali da pri tom ne dozvoli da trkač ode ka ivici odbrane tj. CB iza leđa. Kod trčanja na suprotnu stranu, zadatak CB je da zadrži spoljnu poziciju u odnosu na #1 i da se povlači u dubinu zone.

Kada CB ustanovi da je u pitanju pas akcija, odmah mora da preusmeri svoj pogled ka hvataču #2 da bi na osnovu njegove kretnje adekvatno odreagovao.

#2 Unutra - #1 Vertikalno


Ako #2 krene ka unutra, CB može biti siguran da #2 neće ugroziti njegovu (FLAT) zonu i da može da se usredsredi na #1 (koji će najverovatnije istrčati neku rutu ka unutra). Kada #2 ne predstavlja pretnju, CB preusmerava i pratiti #1.

#2 Out - #1 Deep Out/Corner


Ako #2 krene spolja (naravno ukoliko je u pitanju pas akcija) a #1 vertikalno i unutra, CB treba da očekuje HIGH-LOW kombinaciju. U tom slučaju CB ima zadatak da se povuče i brani dublju od ruta. Ako CB ne uradi ovo dolazi do situacije koja je neodbranjiva, CB je previse plitko a S je previše široko za pas na #1.

#2 Flat  - #1 Fade



Kada #2 odmah napadne FLAT zonu a #1 krene vertikalno ka spolja (Fade ruta), CB mora da primora #1 da ide što šire i da motri na QB da bi odredio koju rutu da brani. Širenje i odlaganje #1 vertikalno, kupuje vreme i omogućava da S stigne i pokrije #1. CB bi trebalo da očekuje brz pas ka #2 (ali samo ako je eliminisao duboki pas gledajući položaj QB (podignuto ne bacačko rame je signal za dubok pas)).

#2 Deep Out/Corner - #1 Hitch

Jedna od najčešćih kombinacija protiv Cover 2 je kratka ruta #1 i vertikalno ka spolja #2 (kao na slici iznad). Kao što smo pomenuli ranije ukoliko CB ne odreaguje na dublju rutu dolazi se u neodbranjivu poziciju (CB preplitko a S preširoko) za rutu #2. Ovde CB mora da gleda QB i da brani dublju rutu a da ga samo lopta upućena ka #1 spusti plitko.

#2 Go - #1 Go



Sa time da #2 i #1 idu vertikalno, CB nema pretnje za FLAT zonu tako da je njegov zadatak sada da ostvari kontakt sa #1 i da ga isprati do kraja. Bez brige za FLAT zonu CB može da pomogne S (ukoliko bi kontktom sa #1 sprečio da se oba hvatača nađu na istoj dubini).

понедељак, 7. фебруар 2011.

Pattern Read: I deo - Raspodela hvatača

Kao što sam i obećao u prethodnom postu, počinjemo detaljnije da sagledavamo Pattern Read (čitanje kombinacije ruta). Prvi u nizu tekstova je vezan za raspodelu hvatača prilikom napadačih akcija. Ova tema za neke može delovati prekomplikovano i zastrašujuće, ali u osnovi je izuzetno jednostavna jer razlaže komplikovane pas akcije u lako shvatljive delove. U nekoliko narednih postova iznećemo neophodne detalje za prepoznavanje opasnosti koje pred odbranu postavlja savremeni napad kao i sprečavanje istih služeći se PATTERN READ principom.

Svima nam je poznato da se na terenu u svakom trenutku nalazi 5 potencijalnih hvatača lopte (ne računajući QB). Određivanje načina na koji će odbrana biti ugrožena je veoma važno jer pomaže kod rešavanja problema nastalih tokom same akcije. Da bi ovo izveli na najbolji način opet moramo da utvrdimo rečnik da bi što efikasnije i brže prepoznali način na koji moramo da odreagujemo prilikom kretnje hvatača. Takva terminologija nam pomaže da odredimo ulogu odbambenih igrača prilikom svake od mogućih situacija.

FLOW

FLOW je raspored hvatača u odnosu 4x1. To znači da je napad poslao 4 hvatača na jaku stranu a 1 na slabiju. Ovakva kombinacija je česta kod akcija gde se od QB traži ROLLOUT/SPRINTOUT kretnja.




FLOOD

FLOOD je raspored hvatača u odnosu 2x3, na taj način napad opterećuje jaku stranu sa 2 a slabu sa 3 hvatača. Ovo je tipičan slučaj za tzv. lažnjake tj. BOOT akcije.






SPLIT

SPLIT je raspored hvatača 3x2, šaljući 3 hvatača na jaku i 2 na slabu stranu. Ovo je i najčešći način kojima se ugrožavaju odbrane. Tipični predstavnici ovog tipa su popularni AIR RAID i WEST COAST OFFENSE.





Služaći se ovim znanjem u narednim postovima razložićemo načine igranja Cover 2 odbrane PATTERN READ principom.

петак, 4. фебруар 2011.

Pattern Read (čitanje kombinacija ruta)

Kao veliki ljubitelj Cover 2/Tampa 2 odbrane dosta dugo sam tražio efektan način da zaustavim sve prefinjenije napadačke šeme sa kojima ovakva odbrana ne može da izađe na kraj. Tražeći tako po internetu naišao sam da vrlo korisnu knjigu  Football's matchup zone coverages Džona Durama u kojoj je jako dobro objašnjen PATTERN READ princip u odbrani pasa. Preporučio bih svakom ko je zainteresovan za ovakav vid odbrane pasa da pročita ovu knjigu je će mu ona, siguran sam u to, davati nove ideje svakodnevno.

U narednim danima posvetićemo pažnju PATTERN READ principu i razložićemo ga do sitnih detalja da bi svima pomogli da ga što bolje shvate a samim tim i što bolje primene u svojim timovima. Evo tema:
1. Raspodela hvatača
2. Igra CB
3. Igra LB
4. Igra FS i SS
5. Video klipovi na temu PATTERN READa

Primećujete da smo u jednom od prethodnih tekstova dotakli ovu temu. Ovaj put sam odlučio da tu temu detaljno obradimo i tako pomognemo što boljem razumevanju modernijih sistema koji su primeni u AF širom sveta. 

четвртак, 3. фебруар 2011.

Cover 1 "Robber"

Ovo je jedna od najzastupljenijih akcija u celom AFu. Popularna je iz prostog razloga jer iz nje može uspešno blicovati a da se pri tome ne remeti mnogo zadatak koje igrači imaju, to važi posebno za LB jer se u zavisnosti od toga ko im je meta (kog RB posmatraju) oni mogu spuštati u blic bez obzira na protivničku formaciju kao i na odbrambenu postavku. Termini koje ćete često sretati vezanih za ovu odbranu su "Man free" kao i "Cover 1 Man". Cover 1 kao termin definiše samo jednu strvar, jednog sejftija koji brani duboku zonu po sredini terena i odgovoran je za pomoć po celoj širini terena za sve duboke rute. Najčešća varijacija na temu ove odbrane, koja je u velikoj primeni od srednjih škola do NFLa, je tzv. "ROBBER" (pljačkaš).

Šta u stvari znači "ROBBER"? U osnovi ove varijacije postoji igrač koji nije zadužen da igra 1 na 1 sa protivničkim igračem. On ima zadatak da se povuče i pokriva zonu na sredini terena na dubini od oko 10 jardi u nameri da "zaskoči" svaku ukrštajuću rutu koji moderni Spred timovi toliko koriste ili pak da motri na QB (QB Spy) ukoliko ovaj ima običaj da trči sa loptom. U terminologiji ćete često nailaziti na to da ovog igrača nazivaju i "FLOATER" (lebdač) ili kako ga Nik Sejban zove "RAT" (pacov).

Prednost ove odbrane je u tome što je u osnovi vrlo jednostavna, svi igraju "čoveka", a LB ili S koji nije zadužen za RB ili WR u slotu postaje ROBBER, sa FS koji igra duboko po sredini. Kogod je zadužen kao ROBBER u bilo kojoj odbrambenoj akciji mora da dobro čita akcije, i da bude dobar i protiv pasa i protiv trčanja.

Evo i jedne slike koja ilustruje ovaj tip odbrane:



Kada odbrana prepozna napadačku formaciju dolazi do brojnih podešavanja pre samog početka za koje su zaduženi MLB i FS koji su prikazani na slici ali o tome ćemo neki drugi put. Sama postavka (OVER, UNDER) se može lako promeniti i radi se kao i obično kada se prepozna napadačka formacija. Meta (Key) LB (igrač koga gledaju po započinjanu akcije) ne mora da se menja, osim da moraju da pokrivaju zadatog napadača ako je u pitanju pas akcija.

Odgovornost SAMa  i WILLa (LLB, RLB), u ovakvoj akciji Cover 1 protiv PRO formacije, je da pokrivaju RB koji se otvori na njihovu stranu. Ponekada će se od njih tražiti da se prilagode i da igraju protiv WR ako nema raspoloživog defanzivnog beka (DB), ali primarno ovaj zadatak rešavaju SS i FS. SS je uparen sa TE, i pokušava da ga usmeri unutra ka svojim LB, od kojih je jedan Robber. CB mogu da pritisnu WR i ismere ih ka spolja. U najosnovnijoj postavci koja je prikazana na slici, M ili S mogu postati Robber.

A sad malo detalja za ovaj vid pokrivanja:
SAM (S) gleda RB na njegovoj strani, ako ovaj ostane da blokira ili se oslobodi na suprotnu stranu, a TE krene da trči rutu, S mora da se povuče i postane Robber. MIKE (M) će uzeti RB ako se oslobodi na jaku stranu. Ako napad izađe se 3 WR, MIKE mora da preuzme pokrivanje TE. Na gornjoj slici primećujete da su W i S zamenili mesta zbog postavke akcije ali najčešće se obrnuto postavljaju.

WILL igra isto kao i SAM, koji god RB se oslobodi na njegovu stranu, on ga preuzme. Ako RB pređe na slota, WILL ga i dalje preuzima. On bi postao Robber samo kada bi RB otišao na suprotnu stranu zajedno sa FB.

MIKE je igrač koji uglavnom treba da bude najbistriji. On mora da sačeka i utvrdi kuda su se uputili RB i FB pre nego što preuzme bilo koga. Ako krenu ka njemu, on pokušava da ih usmeru ka LB koji je Robber, ali najveći broj puta on je taj koji će imati ulogu Robbera. Za ovako nešto potreban vam je kompletan igrač.

Što se SS tiče on je uparen sa TE, usmerava ga ka sredini pravo na Robbera. Ako je pak u igri treći WR on mora da ga preuzme ili u, zavisnosti od dogovora, FS može da ga preuzme što automatski znači da je SS sada u dubokoj zoni. Ako je Slot blizu OT, SS ga uzima a FS igra duboko. Ako se Slot ili TE premeste na slabu stranu tada ih preuzima FS a SS igra duboko. Ukoliko TE blokira, onda je SS određen kao Robber, jer to znači da će RB krenuti u trčanje ruta što će okupirati LB.

FS ima najlakši posao u pogledu zadataka, on je tu da bi zaustavio prvo sve post rute, a tek onda pomogao kod dubokih akcija i sprečio postizanje poena. Ako je u napadačkoj postavi Slot WR na slaboj strani to znači da FS menja zadatke sa SS i prelazi da pokriva slota. CB pokrivaju svoje WR.

Mali dodatak na gore prikazanu akciju je sledeća Cover 1 Buck, gde SS igra blizu LOS zbog jače odbrane protiv trčanja dok je SAM zadužen za TE:



U ovom slučaju SS i WILL uzimaju RB na svojoj strani, a MIKE uzima RB samo ako on krene kroz sredinu. Ko god je slobodan postaje Robber. Ako se postavi Slot WR, SS i FS zamene zadatke, kao što smo to već objasnili.

Zadatak odbrane je da pokazuje različite postavke i da natera QB da pogrešno pročita odbrambenu akciju. Cover 1 Robber se uglavnom postavlja kao Cover 2, sa FS koji je na dubini od 12-15 jardi od OT na slaboj strani, i SS na 8-10 jardi naspram spoljnog ramena TE ili Slot WR. Igrač koji postaje Robber se menja u zavisnosti od formacije u kojoj izađe napad, što nam daje bezbroj mogućnosti bez promene osnovne postavke.

Eto ovo je osnovno objašnjenje Cover 1 Robber, ali kao i bilo koja druga akcija bilo da igrate zonu ili čoveka, imate veoma mnogo sitnih korekcija koje možete napraviti na osnovu plana za sledećeg protivnika ili pak na osnovu određenih napadačkih formacija i tako pojačete svoju odbaranu, što vam daje još više šanse da pobedite na kraju!