петак, 30. септембар 2011.

Osnove igre LB - III Deo

Obaranje je najvažniji element igre LB - takođe i najočigledniji. Skoro svi aspekti obaranja polaze iz glave. Moraš da radiš na njima i da voliš da udaraš ljude. To je deo o kome ne morate da popujete svojim LB jer oni vole to da rade, inače ne bi igrali tu poziciju. Veoma je važno naučiti ih prvo da uzimaju pravilne uglove prilikom obaranja. Nekoliko osnovnih elemenata obaranja su:
- STAV - mora biti pravilan i mora se raditi na njemu. Postoje razlike u odnosu na prethodni.
- POZICIJA GLAVE
- KUKOVI I RUKE
- IZBIJANJE LOPTE

Ulazak u stav i koncentracija na odgovarajući deo tela igrača sa loptom je prvi korak. U ograničenom prostoru, između OL, jako je teško ući u pravilan stav. Stopala moraju da budu u širini ramena a poželjno je i šire. Ramena se moraju spustiti što niže ali istovremeno zadržavajući leđa i vrat pravo čime pogled zadržavamo na čoveku sa loptom. Većina trči do čoveka sa loptom, a ne kroz njega. Cilj je biti što bliže čoveku sa loptom i prilikom udarca nastaviti sa kretanjem kroz njega. Ovaj pokret razdvaja dobre od najboljih. Da bi ste oborili čoveka vaš centar ravnoteže mora da bude ispred stopala, što znači da u momentu kontakta morate telo da nagnete ka napred, nemoguće je oboriti nekoga ako stojite na petama.

Koncentracija na pravu tačku udarca je takođe bitna. Oči LB moraju da budu na brojevima protivnika u protivnom vrlo lako će vas isfintirati i izbaciti iz igre. Gde god pokazuju njegovi brojevi je mesto ka kojem trebate da postavite svoj ugao kretanja.

Najčešći problem prilikom učenja pravilne tehnike obaranja je izbeći inicijalni kontakt temenom glave. Ovakav kontakt dovodi DO OZBILJNIH POVREDA. Pravilan položaj prilikom obaranja iziskuje prava leđa i vrat povijen nagore tako da oči gledaju ka napred. Neki treneri traže od svojih igrača da koriste i fejsmask prilikom obaranja kako bi njime izbili loptu protivničkom igraču. Ukoliko je položaj tela pravilan, kao što smo naveli u prethodnoj rečenici, onda se ovaj zadatak izbijanja lopte fejsmaskom sam po sebi dešava.

Pomenuli smo i uključivanje kukova prilikom obaranja, to je sledeća takođe veoma bitna faza. Kod obaranja spustite kukove nisko savijajući se u kolenima (nikada se ne savijajte u struku), i eksplozivnim pokretom u momentu kontakte pokrenite kukove na gore. Ovaj pokret će omogućiti da izmaknete oslonac protivniku (podlogu) i tako ga lakše oborite. Istovremeno sa ovim pokretom veoma brzo i agresivno obavijte ruke oko protivnika hvatajući ga za bilo koji deo opreme (dres, majca....). Ovim obajijanjem ruku oko protivnika (WRAP UP) onemogućavate ga da se oslobodi obaranja i nastavi nesmetano napredovanje.

Postoji takođe i pravilan način da se obaranje promaši. Svi znamo da se to dešava i najboljim igračima. Igranje u odbrani iziskuje i to da znate gde vam je pomoć. Podsetimo se da su postavke u odbrani kao i kretnje zasnovane na tome da se igrači dovedu u najbolju moguću poziciju da zaustave igrača sa loptom. Kao što znate i sami u postavci odbrane DE će se postaviti naspram spoljnog ramena OT samo zato da bi mogao da napadne QB sa spoljne strane a takođe i da bi usmerio trkača sa loptom da promeni pravac ka unutra, tj u pravcu ostalih odbrambenih igrača koji su mu pomoć.

Izbijanje lopte je poslednja stvar o kojoj odbrambeni igrač treba da vodi računa prilikom obaranja. Prvo morate da obuhvatite trkača (WRAP UP) pre nego što pokušate da mu izvučete loptu. Greške najčešće nastaju kada se ovi prioriteti pomešaju. Pravilan način za izbiljanje lopte je da tome pristupite tek kada je neko već obuhvatio trkača a onda svi ostali pristižući obrambeni igrači pokušavaju da izvuku loptu. Iz ovog razloga na treningu se koristi jedan trkač i dva defanzivca prilikom vežbanja izbijanja lopte. Jedan da osigura obaranje a jedan da proba da izbije loptu.

Nakon izbijanja lopte postoje dva načina da se ona uzme. Prvi način je da se bacite na loptu zauzimajući fetusni položaj, obema rukama privučete je stomaku i pri tom koristite još i jednu nogu. Ako bi ste samo pali na loptu rizikujete povredu nastalu gomilanjem igrača u gomili nad vama. Drugi način je da se iskoristi slobodna lopta i da se pokupi i odnese u protivničku end zonu ili što bliže istoj.

Vežbe obaranja su veoma žestoke i surove za sve učesnike. Postoji veliki broj mogućih vežbi u kojima možete raditi na određenim elementima obaranja kao i u određenim situacijama i pozicijama na terenu. Vežbe obaranja su najzastupljenije u toku priprema za sezonu, tokom sezone one se ređe koriste. Njihova učestalost tokom sezone zavisi od trenera i njegove ocene kvaliteta obaranja unutar tima. Vežbe obaranja se obično rade tokom prvih treninga u nedelji ili tokom slobodnih vikenada a kako se utakmica približava tako se izbegava korišćenje ovih vežbi tokom treninga.

Neke od vežbi:

Fill the Hole Football Tackling Drill
Tackling Techniques